rock and roll
A msodik vilghbort kvet politikai feszltsgek korban trt elre a kissebsg zenjeknt megszlet rock and roll. Politikamentes volt, de kifejezte a kor fiataljainak felfokozott lettempjt. A stluselemek kztt egyarnt megtallhatk a hivatsos zenben megszokott megoldsok s npi eredet motvumok. A hangszeres sszettel s jtktechnika lnyegben az akkori kor kis dzsesszkombinak msolata: a dob s bg (ksbb basszusgitr) hozza az alapot, fontos szerepe van az elektromos gitrnak s a fvsok kzl a szaxofonnak. A zene ngynegyedes lktetse, szvinges ritmusa a dzsessz hagyomnyibl kvetkezik. A dallamformls s az eladsmd inkbb a npi formk, a blues s country beplsnek ksznhet. A rock and roll hangerben s ritmusban oldja fel a kor lktet, rohan lettempjt.
rock hall of fame 1995. szeptember 4-n Clevelandben nylt rockkomplexum, melynek clja, hogy a kezdetektl bemutassa a rockzene trtnett. Az I.M. Pei ltal tervezett ptmny rsze kt, egymst tfed, hromszg alak vegfal, amely egy piramishoz hasonlt. A falak lejtsen ereszkednek le az alapzathoz, egy hatalmas trhez, amely fentrl nzve lemezalak. Kilenc teremben kzel 500 rocktrtneti ereklye - hasznlati s emlktrgyak, hangszerek, ruhk, parkk, fotk, kordokumentumok - van killtva. 1985-ben az USA Today kzvlemny kutatst tartott arrl, hogy hol legyen a rockzene hressgeinek emlkhelye. Elvis Presley szlvrosa Memphis 50.000 szavazattal kevesebbet kapott, gy Clevelandben plt fel a mzeum. A vros trtnelmileg is ignyt tarthatott a "rock szlhelye" cmre, mivel 1954. mrcius 14-n Alan Fred msorvezet, a rock and roll kifejezs megalkotja, risi siker koncertet szervezett itt, a rgta kihalt Cleveland Arnban. A Rock And Roll Hall Of Fame negyedik termben tallhat Alan fred diszkpultja s az tvenes vek eleji stdi msolata is.
skarock
Az amerikai rythm and bluesnak Jamaicban elterjedt vltozata, jtkmdja. A reggae hullmmal egy idben, a hetvenes vek kzepn Angliban kialakult irnyzat.
szimfnikus rock A hetvenes vek els felben, elssorban angliban hasznlatos fogalom olyan rockzenei formk s eladsmdok jellsre, amely a klasszikus zene vagy a trsmvszetek eredmnyeit integrlja a rockba. woodstock
Ma mr jelkp a rockzene trtnetben. Woodstock minden idk legnagyobb rockfesztivljnak helyszne, egybknt jelenktktelen amerikai kisvros. 1969. augusztus 17. ta azonban mement s zarndokhely egy generci szmra, amely naiv hittel a bkrt s szeretetrt indult harcba az elembertelenedett vilggal szemben. 1969 augusztus 15 s 17 kztt itt rendeztk meg a legnagyobb rockfesztivlt. A 240 hektros farmon, Max Yangur birtokn tbb mint flmilli fiatal zsfoldott ssze, hogy hrom napon t lvezze a kor legnagyszerbb rock, blues s folkegytteseit. A hrom nap alatt 32 elad s rockcsoport lpett fel, olyanok mint a Grateful Dead, Canned Heat, Who, Jefferson Airplane, Jope Cocker, Joan Baez, Janis Joplin. A hromnapos fesztivl htfn hajnalban Jimi Hendrix fellpsvel rt vget. A fesztivlrl tdarabos lemez s egy dokumentumfilm kszlt.
afro-rock
A rock s az afrikai npzenk sajtos hangszereinek, ritmuskpleteinek szintzisbl szletett zenei irnyzat. A hetvenes vek els felben elssorban nigriai s zairei zenszek fejlesztettk tovbb, sokkal inkbb az zletileg rdekelt angol-amerikai rock elvrsainak, mint az afrikai tradiciknak megfelelen. A nyolcvanas vektl a rock egyik vilgszerte ismert s npszerv vlt irnyzata.
artrock
A hetvenes vek els felben elssorban Angliban hasznlatos fogalom, olyan rockzenei formk s eladsmdok jellsre, amelyek a klasszikus zene vagy a trsmvszetek eredmnyeit integrlta arockba, illetve az alkotk ezeknek mintjra ksztettek a rockmfajon bell kompozcikat, ekadsokat.
elektronikus rock A rockzene hetvenes vek kzepre kialakult stlusirnyzata, amelyet vagy elektrnikus hangszerekkel adnak el, vagy megszlalsban az elektrnikus eszkzk dnt szerepet jtszanak. A produkcik koncepcija, a dalok szvege szorosan kapcsoldnak a vilg technikai lzadshoz, vagy a sci-fi tmkhoz. A sttlus kialakulsra az elekrtonikus billentys hnagszerek - szintetiztorok, oszcilltorok, szekvencerek, elektromos dobok - kifejlesztse s tkletestse volt dnt hatssal. Kritikusai szerint fennll annak a veszlye, hogy egy id utn mr nem az emberek jtszanak elektronikus berendezseken, hanem az azok knlta lehetsgek hatrozzk meg a zent. A technikai stlusok eluralkodsval a kilencvenes vek elejn ez rszben be is kvetkezett. Folkrock
A hatvanas vek msodik felben az USA-ban s Angliban egyarnt kialakult zenei stlus, amely a tradicionlis npdalokbl eredeztethet. Az USA-ban a zenszek s a zenekarok a folktl kzeltettek a rock fel. Angliban ennek a fordtottja jtszdott le, a rocktl talltak vissza sokan a folkhoz. Ez a kzeltsi md mindenekeltt a modern hangszerek alkalmazst, s az ezekben rejl hangszerelsi, ritmizlsi lahetsgek kihasznlst, vagy a mr kialakult rockfelllsban s megszlalsi mdban a tradicionlis npi hangszerek beptst, megszlaltatst jelentette. E kt plus kztt idvel igen szles spektrum folkrockvltozatok alakultak ki, amelyekre a vltozatos zenei, stilisztikai kombinci a jellemz. glitterrock A rocknak a hetvenes vek elejn kialakult rvid let, m maradand hats irnyzata, amelyben a klssgek, a sznpadi megjelens, az ltzk, a show a sikerekben fontosabb szerepet jtszottak mint a zene. A leghresebb glitterrock egyttesek: Sweet, Gary Glitter, Mud. A nyolcvanas vekben a divatorientlt, ltvnycentrikus popzene jjszletse idejn a glitterrock csillogsa, magakelletse mint sikertnyez ismt divatba jtt. gothrock
A nyolcvanas vek legelejn szletett, nmileg a dark wave-bl szrmaztathat rockstlus. Zeneileg meglehetsen zrt s zillt vilg, thatja a kiszolgltatottsg rzse, a stt romantika elvgydsa s az okkultizmus. Szvegeiben gyakori tma a hall, az elmls, a dance macabre. hardrock
A hatvanas vek vgn kialakul stlusirnyzat, amely ms eszttizl vagy klnleges hangstruktrkat alaklmaz irnyzatok ellenben szletett meg. jellemzi a kemny, tbbnyire 4/4-es tem kihangslyozsa, a bluesformk adaaptlsa. Igazbl a a klasszikus rockelemek kemnyebb hangzs vltozata.
heavyrock sound
Nehzfmzene, amely zeneileg tllp a hardrocksoundon. A heavysoundban a kt vagy hrom gitr mellett tbbnyire kln nekes s billentys jtszik. A fmes gitrhangzs s nemegyszer a gigantikus sznpadi show, a frfiassg s a brutalits hangslyozsa jellemzi. Ennek megnyilvnulsi formi a fekete, szegecselt brszerk, az erszakot hrdet kifejezsek, pzok, dalszvegek. Rocktrtnetileg a heavyrocksoundhoz tartozik a zeneileg, szvegileg letisztultabb softrock s west coast nhny harsny stlusa. jazzrock
A hatvanas vek msodik feltl a blackbluesbl, a white countrybl kialakult soul s rockmuzsika modern s klasszikus dzsesszelemekkel dstott irnyzata.
latin rock
A hatvanas vek vgn a mexiki szrmazs Carlos Santana s latin-amerikai szrmazs zenszekbl ll egyttes ltal Amerikban kialaktott rockzenei stlus. A rockot latin-amerikai ritmusokkal tvzte, a hagyomnyos rockzenei felllst kibvtette s az improvizatv jtkot vidm hangulattal tlttte meg.
new wave
A hetvenes vek kzepn az USA-ban elterjed fogalom, amely a showbusinissen kvl a rockzene eszttikai s ideolgiai jjrtkelsvel kapcsolatos trekvsekre vonatkozott. Ksbb a megtallt gykereken (rock and roll, underground) a kissebsgi zenszek, valamint a trsmvszetek bekapcsolsval, s a technikai jdonsgok segtsgvel szmos, a rock megjtst clz trekvs bontakozott ki, amelyeket - az eredeti fogalmat kisajttva - most mr a tmegkommunikci, majd az e trekvseket mindinkbb kommercializs popipar vont ismt egy fogalomkrbe. punk
A sz eredeti jelentse: korhadt, piszkos, visszataszt. A kifejezst a XVIII. szzadban a prostitultakra hasznltk, a szzad tvenes veiben a silny hollywoodi kommerszfilmekre. A punk a rocksound egyik megjelensi, kifejezsi formja a hetvenes vek msodik felben, amely a korszak trsadalmi-gazdasgi-kulturlis fejlemnyeivel prhuzamosan alakult ki, kezdetben Amerikban, majd Angliban, ahonnan szles krben elterjedve vilgjelensgg vlt. A punk anarchisztikus, radiklis belltottsggnak megfelelen a zenben is a nemet monds, a tagads attitdje a jellemz r. Meldiaszegny, ritmikus, dinamikus httr, egyszer dalszerkezetek, erszakos, agresszv hangvtel jellemzi. rockabilly Az amerikai dlvidk fehr rock and roll zenje. Az tvenes vek kzepn a honkytonk, a westernswing s a countryboogie keveredsbl alakult ki. Alapjban a rockabilly kidolgozatlanul darabos akusztikus hangzs, br nha elegytettk steelgitrral, zomgorval, hegedvel s szaxofonnal. E stlus valjban tncra kszlt zene, a dalszvegekre a humor s a vadsg jellemz.
| |