rock and roll
A második világháborút követő politikai feszültségek korában tört előre a kissebség zenéjeként megszülető rock and roll. Politikamentes volt, de kifejezte a kor fiataljainak felfokozott élettempóját. A stíluselemek között egyaránt megtalálhatók a hivatásos zenében megszokott megoldások és népi eredetű motívumok. A hangszeres összetétel és játéktechnika lényegében az akkori kor kis dzsesszkombóinak másolata: a dob és bőgő (később basszusgitár) hozza az alapot, fontos szerepe van az elektromos gitárnak és a fúvósok közül a szaxofonnak. A zene négynegyedes lüktetése, szvinges ritmusa a dzsessz hagyományiból következik. A dallamformálás és az előadásmód inkább a népi formák, a blues és country beépülésének köszönhető. A rock and roll hangerőben és ritmusban oldja fel a kor lüktető, rohanó élettempóját.
rock hall of fame 1995. szeptember 4-én Clevelandben nyílt rockkomplexum, melynek célja, hogy a kezdetektől bemutassa a rockzene történetét. Az I.M. Pei által tervezett építmény része két, egymást átfedő, háromszög alakú üvegfal, amely egy piramishoz hasonlít. A falak lejtősen ereszkednek le az alapzathoz, egy hatalmas térhez, amely fentről nézve lemezalakú. Kilenc teremben közel 500 rocktörténeti ereklye - használati és emléktárgyak, hangszerek, ruhák, parókák, fotók, kordokumentumok - van kiállítva. 1985-ben az USA Today közvélemény kutatást tartott arról, hogy hol legyen a rockzene hírességeinek emlékhelye. Elvis Presley szülővárosa Memphis 50.000 szavazattal kevesebbet kapott, így Clevelandben épült fel a múzeum. A város történelmileg is igényt tarthatott a "rock szülőhelye" címre, mivel 1954. március 14-én Alan Fred műsorvezető, a rock and roll kifejezés megalkotója, óriási sikerű koncertet szervezett itt, a régóta kihalt Cleveland Arénában. A Rock And Roll Hall Of Fame negyedik termében található Alan fred diszkópultja és az ötvenes évek eleji stúdió másolata is.
skarock
Az amerikai rythm and bluesnak Jamaicában elterjedt változata, játékmódja. A reggae hullámmal egy időben, a hetvenes évek közepén Angliában kialakult irányzat.
szimfónikus rock A hetvenes évek első felében, elsősorban angliában használatos fogalom olyan rockzenei formák és előadásmódok jelölésére, amely a klasszikus zene vagy a társművészetek eredményeit integrálja a rockba. woodstock
Ma már jelkép a rockzene történetében. Woodstock minden idők legnagyobb rockfesztiváljának helyszíne, egyébként jelenktéktelen amerikai kisváros. 1969. augusztus 17. óta azonban mementó és zarándokhely egy generáció számára, amely naiv hittel a békéért és szeretetért indult harcba az elembertelenedett világgal szemben. 1969 augusztus 15 és 17 között itt rendezték meg a legnagyobb rockfesztivált. A 240 hektáros farmon, Max Yangur birtokán több mint félmillió fiatal zsúfolódott össze, hogy három napon át élvezze a kor legnagyszerűbb rock, blues és folkegyütteseit. A három nap alatt 32 előadó és rockcsoport lépett fel, olyanok mint a Grateful Dead, Canned Heat, Who, Jefferson Airplane, Jope Cocker, Joan Baez, Janis Joplin. A háromnapos fesztivál hétfőn hajnalban Jimi Hendrix fellépésével ért véget. A fesztiválról ötdarabos lemez és egy dokumentumfilm készült.
afro-rock
A rock és az afrikai népzenék sajátos hangszereinek, ritmusképleteinek szintéziséből született zenei irányzat. A hetvenes évek első felében elsősorban nigériai és zairei zenészek fejlesztették tovább, sokkal inkább az üzletileg érdekelt angol-amerikai rock elvárásainak, mint az afrikai tradicióknak megfelelően. A nyolcvanas évektől a rock egyik világszerte ismert és népszerűvé vált irányzata.
artrock
A hetvenes évek első felében elsősorban Angliában használatos fogalom, olyan rockzenei formák és előadásmódok jelölésére, amelyek a klasszikus zene vagy a társművészetek eredményeit integrálta arockba, illetve az alkotók ezeknek mintájára készítettek a rockműfajon belül kompozíciókat, ekőadásokat.
elektronikus rock A rockzene hetvenes évek közepére kialakult stílusirányzata, amelyet vagy elektrónikus hangszerekkel adnak elő, vagy megszólalásában az elektrónikus eszközök döntő szerepet játszanak. A produkciók koncepciója, a dalok szövege szorosan kapcsolódnak a világ technikai lázadásához, vagy a sci-fi témákhoz. A stítlus kialakulására az elekrtonikus billentyűs hnagszerek - szintetizátorok, oszcillátorok, szekvencerek, elektromos dobok - kifejlesztése és tökéletesítése volt döntő hatással. Kritikusai szerint fennáll annak a veszélye, hogy egy idő után már nem az emberek játszanak elektronikus berendezéseken, hanem az azok kínálta lehetőségek határozzák meg a zenét. A technikai stílusok eluralkodásával a kilencvenes évek elején ez részben be is következett. Folkrock
A hatvanas évek második felében az USA-ban és Angliában egyaránt kialakult zenei stílus, amely a tradicionális népdalokból eredeztethető. Az USA-ban a zenészek és a zenekarok a folktól közelítettek a rock felé. Angliában ennek a fordítottja játszódott le, a rocktól találtak vissza sokan a folkhoz. Ez a közelítési mód mindenekelőtt a modern hangszerek alkalmazását, és az ezekben rejlő hangszerelési, ritmizálási lahetőségek kihasználását, vagy a már kialakult rockfelállásban és megszólalási módban a tradicionális népi hangszerek beépítését, megszólaltatását jelentette. E két pólus között idővel igen széles spektrumú folkrockváltozatok alakultak ki, amelyekre a változatos zenei, stilisztikai kombináció a jellemző. glitterrock A rocknak a hetvenes évek elején kialakult rövid életű, ám maradandó hatású irányzata, amelyben a külsőségek, a színpadi megjelenés, az öltözék, a show a sikerekben fontosabb szerepet játszottak mint a zene. A leghíresebb glitterrock együttesek: Sweet, Gary Glitter, Mud. A nyolcvanas években a divatorientált, látványcentrikus popzene újjászületése idején a glitterrock csillogása, magakelletése mint sikertényező ismét divatba jött. gothrock
A nyolcvanas évek legelején született, némileg a dark wave-ból származtatható rockstílus. Zeneileg meglehetősen zárt és zilált világ, áthatja a kiszolgáltatottság érzése, a sötét romantika elvágyódása és az okkultizmus. Szövegeiben gyakori téma a halál, az elmúlás, a dance macabre. hardrock
A hatvanas évek végén kialakuló stílusirányzat, amely más esztétizáló vagy különleges hangstruktúrákat alaklmazó irányzatok ellenében született meg. jellemzői a kemény, többnyire 4/4-es ütem kihangsúlyozása, a bluesformák adaaptálása. Igazából a a klasszikus rockelemek keményebb hangzású változata.
heavyrock sound
Nehézfémzene, amely zeneileg túllép a hardrocksoundon. A heavysoundban a két vagy három gitár mellett többnyire külön énekes és billentyűs játszik. A fémes gitárhangzás és nemegyszer a gigantikus színpadi show, a férfiasság és a brutalitás hangsúlyozása jellemzi. Ennek megnyilvánulási formái a fekete, szegecselt bőrszerkó, az erőszakot hírdető kifejezések, pózok, dalszövegek. Rocktörténetileg a heavyrocksoundhoz tartozik a zeneileg, szövegileg letisztultabb softrock és west coast néhány harsány stílusa. jazzrock
A hatvanas évek második felétől a blackbluesból, a white countryból kialakult soul és rockmuzsika modern és klasszikus dzsesszelemekkel dúsított irányzata.
latin rock
A hatvanas évek végén a mexikói származású Carlos Santana és latin-amerikai származású zenészekből álló együttes által Amerikában kialakított rockzenei stílus. A rockot latin-amerikai ritmusokkal ötvözte, a hagyományos rockzenei felállást kibővítette és az improvizatív játékot vidám hangulattal töltötte meg.
new wave
A hetvenes évek közepén az USA-ban elterjedő fogalom, amely a showbusinissen kívül a rockzene esztétikai és ideológiai újjáértékelésével kapcsolatos törekvésekre vonatkozott. Később a megtalált gyökereken (rock and roll, underground) a kissebségi zenészek, valamint a társművészetek bekapcsolásával, s a technikai újdonságok segítségével számos, a rock megújítását célzó törekvés bontakozott ki, amelyeket - az eredeti fogalmat kisajátítva - most már a tömegkommunikáció, majd az e törekvéseket mindinkább kommercializásó popipar vont ismét egy fogalomkörbe. punk
A szó eredeti jelentése: korhadt, piszkos, visszataszító. A kifejezést a XVIII. században a prostituáltakra használták, a század ötvenes éveiben a silány hollywoodi kommerszfilmekre. A punk a rocksound egyik megjelenési, kifejezési formája a hetvenes évek második felében, amely a korszak társadalmi-gazdasági-kulturális fejleményeivel párhuzamosan alakult ki, kezdetben Amerikában, majd Angliában, ahonnan széles körben elterjedve világjelenséggé vált. A punk anarchisztikus, radikális beállítottságágának megfelelően a zenében is a nemet mondás, a tagadás attitűdje a jellemző rá. Melódiaszegény, ritmikus, dinamikus háttér, egyszerű dalszerkezetek, erőszakos, agresszív hangvétel jellemzi. rockabilly Az amerikai délvidék fehér rock and roll zenéje. Az ötvenes évek közepén a honkytonk, a westernswing és a countryboogie keveredéséből alakult ki. Alapjában a rockabilly kidolgozatlanul darabos akusztikus hangzás, bár néha elegyítették steelgitárral, zomgorával, hegedűvel és szaxofonnal. E stílus valójában táncra készült zene, a dalszövegekre a humor és a vadság jellemző.
| |